درمان کیست زانو

کیست زانو چیست؟

کیست های پشت زانو در همه سنین و در همه افراد دیده می شود. بخصوص در سنین متوسط و بزرگسالان . این کیست ها یک کیسه های متصلی هستند که مایع ژلاتینی دارند و اندازه های آنها متفاوت است از یک فندق تا یک گردو و در بعضی موارد ممکن است اندازه یک پرتقال، وسیع باشند و حتی ممکن است وسعت آن اندازه ای باشد که حتی تا وسط ساق و عضله های ساق کشیده شده باشد.

این کیست ها معمولا اگر به صورت کیسه باشند و مایع ژلاتینی درونش جمع شده باشد خطری ندارند بجز در مواقعی مثل دو زانو نشستن، استفاده از توالت ایرانی و فشار روی زانو فقط باعث درد می شوند و باعث سنگینی زانو و محدودیت حرکت می شوند. بیشتر مواقع در خانم ها و آقایان در سنین متوسط عمر اتفاق می  افتد. این کیست ها بعضی مواقع روی زمینه آرتروز زانو هستند؛ یعنی تغییرات تخریبی که در منیسک ها ایجاد می شود موجب شده که کیست ها از این منیسک ها سرچشمه بگیرد و به پشت زانو کشیده شود. در بعضی از موارد هم ممکن ست به زانو مرتبط نباشد و در خارج زانو بین تاندون ها ایجاد شود. کیست ها قابلیت حرکت دارند و داخل این کیست ها مایع ژلاتینی وجود دارد.

درمان کیست زانو

درمان کیست زانو

این کیست ها بدون ضرر و بدون خطر هستند. ولی در بعضی موارد به علت فشار زیاد متلاشی می شوند و این مایع ژلاتینی بین عضلات ساق می رود و باعث تورم ساق پا می شود و اگر پزشک تشخیص درست ندهد ممکن است با گرفتی عروق پا اشتباه گرفته شود که اگر رگ ها گرفته شود نیاز به درمان اساسی و  15 روز استراحت مطلق دارد تا تبدیل به آمبولی نشود. ولی بعضی موارد دقیقا این پارگی کیست ها یک گرفتگی رگ را تقلید می کند که از طریق سونوگرافی می توان تشخیص داد.

آیا کسانی که زمینه آرتروز ندارند هم دچار کیست زانو می شوند؟

بله ممکن است بیمارانی بی دلیل دچار کیست زانو شده باشند و همچنین بیمارانی که زمینه رماتیسمی دارند هم اتفاق می افتد. خیلی از مواقع نیاز به درمان ندارند و در برخی موارد هم می توان با کشیدن این مایع و تزریق کورتن داخل این کیست ها بتوان آن را درمان کرد. در بعضی مواقع هم باعث درد شدید و محدودیت حرکت می شوند که نیاز به جراحی دارند.

آیا جراحی کیست زانو سخت است؟

عمل جراحی کیست زانو به دلیل اینکه پشت زانو تمام عناصر حیاطی و عصب قرار دارد و این کیست بین این عصب ها قرار می گیرد بسیار حساس است و جراح زانو باید قابلیت و توانایی لازم را داشته باشد تا بتواند این کیست را در بیاورد و نکته مهم این است که این کیست ها باید از ریشه در آورده شوند ممکن است دوباره تبدیل به کیست شود.

آیا هر برآمدگی پشت زانو حتما کیست زانو است؟

خیر هر برجستگی و برآمدگی پشت زانو کیست نیست. امروزه جراحان با استفاده از آرتوگرافی و ام آر آی می توانند به راحتی آن را تشخیص بدهند. بنابراین نباید از کیست های زانو ترسید و همه مسائل و مشکلات زانو را نباید به کیست نسبت داد.

دکتر مجید عابدی متخصص ارتوپدی، فلوشیب فوق تخصصی جراحی زانو با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. جهت مشاوره با بهترین متخصص ارتوپدی در شیراز می توانید با شماره های ۳۲۳۱۳۰۲۱-۰۷۱ و ۰۹۳۳۲۷۷۸۶۷۰ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر مجید عابدی مراجعه نمایید .

آیا کیست زانو فقط در بزرگسالان به وجود می آید؟

این کیست ها را در سنین پایین و در کودکان هم بوجود می آید. این کیست ها به اندازه یک گردو در پشت زانو کودکان معمولا ایجاد می شود که در اکثر موارد در سنین 9 تا 10 سالگی رفع می شود و نیاز به جراحی ندارند.

آیا این نوع کیست فقط در زانو به وجود می آید؟

بعضی مواقع ممکن است در مچ دست هم ایجاد شود که در بعضی موارد سطحی و در بعضی موارد هم ممکن است از استخوان مچ دست منشا بگیرد که عمل جراحی ممکن است مشکل باشد. مهمترین مسئله در این عمل این است که کیست ها باید به صورت کامل و از ریشه درآورده شود وگرنه امکان بازگشت کیست هست.

کلام آخر

در صورت ابتلا به بیماری کیست زانو می توانید . برای کسب آگاهی بیشتر در این زمینه به متخصص ارتوپدی مراجعه نمایید .

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به متخصص ارتوپدی خوب در شیراز مراجعه نمایید .

drmajidabedi

پاسخ

یک × دو =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Button