علل و درمان زانو پرانتزی

زانو پرانتزی (geneuvarum)

ژنوواروم، زانوی درون گرد، زانوی پرانتزی، پاکمانی، واروس بیش از حد و  leg- Bow  نوعی اختلال در راستای طبیعی ساق پا است که در آن زانو ها از یکدیگر فاصله می گیرند و به عنوان شایع ترین عارضه اندام تحتانی صحبت می شود. فرد مبتلا روی لبه خارجی پا راه می رود و استخوان تیبیا وی پیچش داخلی دارد. زمانی که زاویه بین فمور و استخوان تیبیا در سمت خارج زانو بین ۱۷۰ تا ۱۷۵ درجه قرار داشته باشد زانو در حالت نرمال قرار دارد. در زانو پرانتزی بین زاویه به ۱۸۰ درجه افزایش می یابد و فاصله کندیل داخلی فمور و سر استخوان تیبیا کم و در ناحیه خارج این فاصله زیاد می شود. در این ناهنجاری مرکز چرخش در مفصل زانو زاویه دار می شود و گاهی دارای چند مرکز چرخش می شود که به این حالت Cora گفته می شود. در این حالت مرکز چرخش به سمت خارج جابجا می شود.

علل و درمان زانو پرانتزی

علل و درمان زانو پرانتزی

انواع ژنوواروم

نوع وضعیتی: در اثر ترکیبی از موقعیت های مفصلی که باعث راستایی غلط در زانو شده باشد به وجود می آید. (بدون اینکه در استخوان های دراز تغییر یا انحنایی وجود داشته باشد.)

نوع ساختاری: در اثر اختلالات و تغییر شکل های استخوانی به وجود می آید. نوع ساختاری این عارضه بیشتر در بین ورزشکاران عمومیت دارد.

علل و عوامل ایجاد پای پرانتزی

چاقی
آرتروز
پارگی رباط های زانو
کمبود ویتامین د و کلسیم
بیماریهای روماتیسمی
سابقه تروما و ضربه و شکستگی های اطراف زانو
اختلالات صفحه رشد بدنبال بیماری های متابولیک و یا تروما

علائم و نشانه های پای پرانتزی

  1. فرد مبتلا بر روی لبه خارجی پا و به صورت اردکی راه می رود.
  2. استخوان تیبیا با چرخش داخلی و استخوان فمور با چرخش خارجی همراه است
  3. چرخش ساق
  4. ضعف عضلات ناحیه خارجی مانند عضلات کشنده پهن نیام، دو سر رانی و نازک نئی
  5. کوتاهی عضلات ناحیه داخلی مانند نیم غشایی و ئيم وثری راست داخلی و تببيا قدامی
  6. کشیدگی لیگامانها و کپسول خارجی LCI زائر و مچ پا ( تالوفیبولارها)
  7. کوتاهی لیگامانها و کپسول جانبی داخلی MCL زانو و مچ پا (دلتوئيد)
  8. تغییر زاویه کشکک ها و تمایل آنها به خارج
دکتر مجید عابدی متخصص ارتوپدی، فلوشیب فوق تخصصی جراحی زانو با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. جهت مشاوره با بهترین متخصص ارتوپدی در شیراز می توانید با شماره های ۳۲۳۱۳۰۲۱-۰۷۱ و ۰۹۳۳۲۷۷۸۶۷۰ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر مجید عابدی مراجعه نمایید .

روش ارزیابی و اندازه گیری زانوی پرانتزی

برای اندازه گیری این اختلال، فرد بدون کفش و جوراب در حالی که زانوها و ران های وی دیده می شود بدون هیچ گونه انقباض و تونوس غیر طبیعی در عضلات ناحیه ران می ایستد. زانوها باید در حالت کاملا صاف قرار گرفته و قوزک های دو پا به گونه ای به هم چسبیده که استخوان کشکک زانو ها به روبرو نگاه کنند. در این حالت فاصله بین دو کندیل داخلی رانها را می توان توسط کولیس و یا کالسر مخصوص اندازه گیری و ثبت نمود. در برخی متون، بیشترین فراوانی (فاصله بین دو کندیل) در دامنه ۲ تا ۴ سانتی متر قید شده است.

به منظور غربال کردن می توان از خط شاقولی با پوسچر اسکرین استفاده کرد. برای این منظور فرد پشت صفحه شطرنجی یا خط شاقولی می ایستد. در حالت طبیعی خط مرجع باید در امتداد طولی که از سر استخوان فمور شروع شده از مرکز استخوان کشکک و ستیغ تیبیا عبور کرده و در میان شست و انگشت دوم فرود آید. در فرد مبتلا به ژنوواروم بسته به شدت عارضه خط از روی سایر انگشتان پا عبور می کند.

 درمان پای پرانتزی

درمان زانو پرانتزی با توجه به شرایط بیمار متفاوت خواهد بود . از نظر پزشکی پای پرانتزی در دو حالت نیاز به عمل جراحی پیدا می کند، یکی در مواردی که ظاهر آن فرد را آزار می دهد و دیگری در مواردی است که پرانتزی بودن پاهای فرد باعث ایجاد عوارض و دفورمیتی های ثانویه در وی شود. کسانی که علاوه بر پای پرانتزی دچار آرتروز زانو نیز هستند، این عوارض یکدیگر را تشدید کرده و گاهی زاویه پاهای فرد تا ۴۵ درجه نیز می رسد که کل این سیکل معیوب جراحی زانو را ضروری می سازد .

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به متخصص ارتوپدی خوب در شیراز مراجعه نمایید.

drmajidabedi

پاسخ

یازده + 17 =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Button