پوکی استخوان خطر پنهان و ساکت

پوکی استخوان خطر پنهان و ساکت

بنیاد پوکی استخوان تخمین می زند که بیش از 200 میلیون نفر از مردم دنیا استخوان هایشان پوک است. اغلب مردم به این بیماری بی توجهی می کنند و اکثر بیماران هنگامی به متخصص ارتوپدی مراجعه می کنند که استخوان هایشان دچار شکستگی شده است.

بسیار مهم است که هر کسی راجع به بیماری پوکی استخوان بداند تمامی افراد در سنین مختلف به خصوص زنان و افراد مسن در معرض ابتلا به پوکی استخوان هستند. نیمی از زنان و حدود یک چهارم مردان بعد از 50 سالگی به پوکی استخوان مبتلا می شوند و حین انجام فعالیت های طبیعی روزانه استخوان هایشان می شکند.

راه کارهایی برای پیشگیری یا درمان پوکی استخوان وجود دارد و قدرت علم و آگاهی به انسان ها کمک می کند. پس لازم است اطلاعات و دانش خود را در این زمینه افزایش دهند به این منظور بسیاری از سازمان های بین المللی بهداشتی از جمله بنیاد پوکی استخوان بیستم اکتبر را به عنوان افزایش آگاهی راجع به بیماری پوکی استخوان نام گذاری کرده اند.

پوکی استخوان خطر پنهان و ساکت

پوکی استخوان خطر پنهان و ساکت

پوکی استخوان چیست؟

اسکلت بدن انسان از جنس استخوان است و ضمن محافظت از اندام های اصلی از جمله مغز، شش ها، قلب و … باعث استحکام و ایستادگی بدن نیز می شود. پوکی استخوان روند کاهش تراکم استخوان و نازک شدن ضخامت استخوان است و در واقع استخوان را تبدیل به یک شبکه ی توری پر از حفره و سوراخ می کند، که با کمترین فشار و نیرویی و حتی گاهی بدون هیچ فشار و نیرویی می شکند. در صورت بروز علائمی همچون دردهای ناگهانی در ناحیه لگن و ستون فقرات یا شکستی در مچ دست به پزشک مراجعه کنید.

علل پوکی استخوان

عواملی همچون رژیم غذایی نامناسبی که از لحاظ پروتئین و کلسیم فقیر است و همین طور سن بالا از عوامل شایع در پوکی استخوان است. عادات و عوامل محیطی همچون مصرف سیگار و دخانیات هم در ابتلا به پوکی استخوان موثر است.

به ندرت پیش می آید که افرادی با رژیم غذایی غنی از کلسیم و پروتئین به پوکی استخوان مبتلا می شوند و علت این اتفاق زمینه ی ارثی و ژنتیکی ابتلا به این بیماری است.

پیشگیری از پوکی استخوان

از شایع ترین دلایل ابتلا به بیماری پوکی استخوان رژیم غذایی نامناسب از دوران کودکی است. افرادی که در رژیم غذایی شان میزان کافی کلسیم و پروتئین وجود ندارد و نوشیدن نوشابه جز عادات غذایی آنهاست قدرت و استحکام استخوان هایشان کاهش می یابد. کودکان و نوجوانان با تغذیه مناسب می توانند اسکلت استخوانی بدن خود را به اندازه کافی مستحکم کنند همه افراد در بازه سنی 25 تا 30 سالگی بیشترین میزان رشد توده ی استخوانی را دارند.

ورزش کردن باعث می شود فشار و نیرویی به استخوان ها وارد شود که به متراکم تر شدن و قدرت استخوان ها کمک می کند. با مصرف میزان کافی کلسیم و پروتئین و ورزش های روزانه می توان به حد قابل توجهی از ابتلا به پوکی استخوان جلوگیری کرد.

ارتباط پوکی استخوان و یائسگی

استخوان ها دارای دو نوع سلول هستند که استئوکلاست و استئوبلاست یا اصطلاحا استخوان خوار و استخوان ساز نام دارند و در یک تعادل طبیعی هستند.

سلول های استئوکلاست بافت استخوان را تجزیه و تخریب می کنند و سلول های استئوبلاست با استفاده از مواد معدنی و کلسیم و فسفات موجود در جریان خون به ساخت و تشکیل استخوان می پردازند. مجموع این فعل و انفعالات در شرایط طبیعی اسکلت محکمی برای بدن تشکیل می دهد.

هورمون هایی مانند: هورمون های رشد، هورمون های جنسی (استروژن و پروژسترون) باعث افزایش سلول های استخوان ساز در برابر سلول های استخوان خوار می شود و به این صورت میزان بافت استخوانی تولید شده بیشتر از بافت های استخوانی تجزیه شده می شود .و استخوان ها متراکم و مستحکم می شوند.

هنگامی که زنان یائسه می شوند میزان هورمون های استروژن در بدن کاهش می یابد و احتمال ابتلا به پوکی استخوان افزایش می یابد.

درمان پوکی استخوان

تشخیص به موقع پوکی استخوان مانند اکثر بیماری ها در روند درمان بسیار مهم است در حالی که پوکی استخوان در مراحل اولیه علائم مشخصی ندارد و به همین دلیل معمولا بعد از اولین شکستگی استخوان بیمار متوجه ابتلای خود به این بیماری می شود.

با تغییر رژیم غذایی و مصرف کافی پروتئین و کلسیم مورد نیاز برای استخوان سازی، پوکی استخوان تا حد زیادی قابل پیشگیری و درمان است. برای درمان بایستی به متخصص ارتوپدی مراجعه نمایید تا با درمان به موقع از پیشرفت بیماری و مشکلات استخوانی بپرهیزید.

یکی دیگر از روش های درمانی که منجر به جراحی می شود، تعویض مفصل ران می باشد که بهتر است برای آگاهی بیشتر در این خصوص به نوشتار پوکی استخوان و تعویض مفصل ران مراجعه نمایید.

نکته آخر

در نتیجه برای پیشگیری از ابتلا به بیماری خاموش و خطرناکی مثل پوکی استخوان توصیه می شود عادات روزانه زندگی و رژیم غذایی خود را بررسی کنید و ضمن مشورت با پزشک از مصرف میزان کافی کلسیم و پروتئین مطمئن شوید.

ورزش را جز فعالیت های روزانه خود بگذارید و از مصرف سیگار و دخانیات خودداری کنید درصورت بروز علائمی همچون درد های ناگهانی در ستون فقرات و لگن یا شکستی در مچ دست و پا به متخصص ارتوپدی مراجعه کرده و تا دست یابی به سلامت کامل تحت درمان قرار بگیرید.

راه های ارتباطی دکتر مجید عابدی:
 شماره های تماس:  ۳۲۳۱۳۰۲۱-۰۷۱ و ۰۹۳۳۲۷۷۸۶۷۰
صفحه اینستاگرام: dr_majidabedi

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به متخصص ارتوپدی خوب در شیراز مراجعه نمایید.

drmajidabedi

پاسخ

سه + دو =

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
Call Now Button