روماتیسم مفصلی

روماتیسم مفصلی

آیا می دانید علائم  روماتیسم مفصلی چیست ؟ در این مقاله می خواهیم به صورت کامل درمورد آن صحبت کنیم.

دکتر مجید عابدی متخصص و جراح استخوان و مفاصل ، فلوشیب فوق تخصصی جراحی زانو در شیراز است جهت برقراری ارتباط می توانید با شماره های ۰۷۱-۳۲۳۱۳۰۲۱ و ۰۹۳۳۲۷۷۸۶۷۰ تماس حاصل فرمایید .

روماتیسم مفصلی چیست؟

روماتیسم مفصلی یک بیماری مزمن است که موجب درد ، ورم ، خشکی وتغییر شکل مفاصل می گردد.علائم بیماری در مفاصل کوچک تر شایع تر است .خصوصاً مفاصلی که به انگشتان دست و پا متصل می شوند.بیماری به طور مشخص قسمتی از مفصل (غشای نازک است که داخل کپسول مفصل را می پوشاند و موجب ترشح مایع مفصلی می شود) را مورد حمله قرار می دهد مایع مفصل شفاف ، نازک ، چسبناک بوده و سبب روان شدن حرکات مفصلی می شود.

روماتیسم مفصلی
روماتیسم مفصلی

پیشرفت بیماری روماتیسم مفصلی

در بیماری روماتیسم مفصلی که یک بیماری خودایمنی می باشد گلبول های سفید خون اشتباهاً به غشای نازک مفصل حمله می کنند و سبب ایجاد یک پروسه التهابی می گردد. پیشرفت بیماری روماتیسم مفصلی در 4 مرحله اتفاق می افتد که عبارتند از :

  • در مرحله اول غشای نازک که داخل کپسول مفصل را می پوشاند به حمله گلبول های سفید واکنش نشان داده و به سرعت یک سری از سلول های جدید را به لایه های خود اضافه می نماید .سلول های جدید سبب ضخیم شدن لایه نرم غشای نازک داخل مفصل و افزایش ترشح مایع مفصلی می شود این پروسه التهابی باعث ورم ، گرم شدن مفصل و قرمزی پوست اطراف آن می شود .
  • در مرحله دوم غشای داخل مفصل ضخیم تر می شود و یک بافت جدید و غیر طبیعی در انتهای ستون استخوانی مفصل تشکیل می شود.
  • درمرحله سوم بافت غیر طبیعی آنزیم هایی ترشح می کند که سبب تخریب غضروف ، استخوان و یا بافت نرم مفصل می شود در این مرحله فضای بین استخوان ها در مفصل کاهش یافته و ممکن است شکل ظاهری مفصل تغییر کند .
  • در مرحله چهارم بعد از این که غضروف از بین رفت التهاب در اطراف تاندون ها و کپسول مفصلی گسترش یافته و حرکت مفصل به سختی صورت می گیرد و یا این که حرکت آن غیر ممکن می شود .

علائم روماتیسم مفصلی

از علائم دیگر روماتیسم مفصلی وجود یک سری گره های سخت زیر پوستی است که به نام نادون شناخته میشود که بیشتر در نزدیکی دست ، پا و آرنج دیده می شوند. علائم روماتیسم مفصلی ممکن است در بقیه مفاصل بدن همچون زانو ، مچ پا ، لگن ، آرنج یا شانه ها بروز نمایند.

از علائم شایع روماتیسم مفصلی می توان به خستگی و تب در بیمار اشاره کرد.

دکتر عابدی

مطالب مرتبط
[yarpp]

پاسخ

14 + یازده =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
Call Now Button