آرتروسکوپی زانو

آرتروسکوپی زانو

آسیب دیدگی های زانو و بیماری همچون آرتروز می تواند بر روی کیفیت زندگی تاثیر گذار باشد . با افزایش سن احتمال ابتلا به بیماری آرتروز بیشتر می شود به همین منظور انجام جراحی آتروسکوپی یا تعویض مفصل زانو روز به روز از محبوبیت بیشتری برخوردار می شود .

آرتروسکوپی یک جراحی کم تهاجمی است که در این روش جراحی برشی بسیار کوچک بر روی مفصل زانو ایجاد می شود و از طریق این برش لنزی کوچک وارد شده و امکان دید سطح مفصل را فراهم می آورد .

آرتروسکوپی-زانو

مزیت آرتروسکوپی زانو

یکی از مهم ترین مزیت های این جراحی احتمال آسیب رساندن به مفصل و بافت های اطراف آن بسیار ناچیز است . سرعت بهبود بیمار پس از جراحی بسیار زیاد بوده زیرا جراحی به صورت بسته انجام می شود و تنها برش های بسیار کوچک بر روی مفصل ایجاد می شود.

از دیگر مزیت های جراحی آرتروسکوپی زانو وسعت دید متخصص ارتوپدی بسیار وسیع خواهد بود و توانایی دید سطح تمام مفصل را خواهد داشت .

دلایل انجام آرتروسکوپی زانو

آرتروسکوپی یک روش جراحی کم تهاجمی به منظور تشخیص و درمان برخی از بیماری ها مورد استفاده قرار می گیرد . در صورتی که شخصی مبتلا به بیماری آرتروز باشد به منظور درمان می توان از جراحی آرتروسکوپی زانو با توجه به صلاح دید متخصص ارتوپدی و وضعیت جسمی بیمار استفاده نمود .

یکی از دلایل استفاده از این روش تشخیص قطعی بیماری ها و آسیب های مفصل زانو می باشد . بیماری ها و آسیب های ارتوپدی که از طریق آرتروسکوپی قابل تشخیص است عبارت است از : التهاب و آسیب های حاد و مزمن مفصل می باشد .

اقدامات قبل از آرتروسکوپی زانو

در صورت مصرف هر گونه دارو بهتر است متخصص ارتوپدی خود را مطلع سازید تا با توجه به شرایط شما پیش از جراحی مصرف آن دارو ها قطع و یا جایگزین شود . همچنین بهتر است فرد لباس های آزاد و راحت استفاده نمایند .


دکتر مجید عابدی متخصص ارتوپدی، فلوشیب فوق تخصصی جراحی زانو با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. جهت مشاوره با بهترین متخصص ارتوپدی در شیراز می توانید با شماره های ۳۲۳۱۳۰۲۱-۰۷۱ و ۰۹۳۳۲۷۷۸۶۷۰ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر مجید عابدی مراجعه نمایید .


نحوه انجام جراحی آرتروسکوپی زانو

انجام این جراحی به طبع آسان تر از جراحی باز است اما با این وجود جراحی آرتروسکوپی باید توسط متخصص ارتوپدی ماهر و باتجربه انجام گردد . در جراحی آرتروسکوپی زانو ابتدا چند برش بسیار کوچک بر روی مفصل ایجاد می شود سپس لنز یا آرتروسکوپ از طریق این برش ها وارد مفصل شده سپس پزشک به درمان آسیب ها و بیماری ها مفصل زانو می پردازد . پس از اتمام جراحی برش ها پانسمان می شود .

دوره نقاهت و مراقبتهای بعد از آرتروسکوپی زانو

دوره نقاهت جراحی آرتروسکوپی به نسبت رجایح باز کوتاه تر خواهد بود . زخم های ناشی از برش های جراحی به سرعت بهبود یافته و پانسمان های آن یک روز پس از جراحی برداشته خواهد شد .

درد پس از جراحی آرتروسکوپی زانو بسیار کم خواهد بود اما با این وجود داروهای مسکن توسط متخصص ارتوپدی تجویز خواهد شد .

جلسات فیزیوتراپی و انجام تمرینات ورزشی با توجه به وضعیت بیمار تحت نظر پزشک در نظر گرفته می شود . انجام فعالیت های روزانه با توجه به وضعیت جسمی فرد متفاوت خواهد بود در صورتی که فرد وزشکار باشد مدت زمان استراحت به نسبت فرد عادی برای آنان بیشتر خواهد بود .نتیجه گیری

جراحی آرتروسکوپی زانو یک جراحی کم تهاجم بوده و سرعت بهبود بیمار به نسبت جراحی باز بیشتر خواهد بود . اما با توجه به تمامی این نکات ذکر شده فرد پس از جراحی آرتروسکوپی چند هفته ای به استراحت نیاز دارد و طول دوره نقاهت و بهبودی در افراد مختلف متفاوت خواهد بود .

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به متخصص ارتوپدی خوب در شیراز مراجعه نمایید .

مطالب اخیر

رسانه‌های اجتماعی

راه‌های ارتباطی

کاری از پاسکال وب