ورزش کردن بعد از جراحی تعویض مفصل زانو

آیا به تازگی جراحی تعویض مفصل زانو انجام داده اید و یا قصد انجام این جراحی را دارید؟ سبک زندگی و کارهای روزمره ی شما ممکمن است بهبودی بعد از عمل را با تاخیر انداخته و دچار مشکل کند. ما در این مقاله به مراقبت ها و کارهای بعد از عمل می پردازیم. داشتن اطلاعات کافی در خصوص بعد از جراحی باعث بهبودی سریع تر بیمار می شود.

اقدامات و مراقبت های لازم بعد از جراحی تعویض مفصل زانو

هر عمل جراحی برای نتیجه گیری و بهبودی بیشتر نیازمند مراقبت های بعد از آن می باشد، جراحی تعویض مفصل زانو نیز به همین شکل می باشد. مراقبت های لازم بعد از جراحی تعویض مفصل زانو عبارتند از:

راه رفتن بعد از جراحی تعویض مفصل زانو

برای شروع به راه رفتن بهتر است از عصا و واکر کمک بگیرید تا از افتادن و آسیب های وارده جلوگیری شود. افتادن و آسیب بعد از عمل ممکن است باعث جراحی مجدد تعویض مفصل زانو شود.

از راه رفتن بر روی پله ها و فشار آوردن به زانو خودداری کنید

توجه داشته باشید راه رفتن بر روی پله ها برای زانوی شما ضرر دارد پس سعی کنید بعد از عمل از راه رفتن بر روی پله ها خودداری کنید.

استفاده از مسکن

احتمالا پزشک بعد از عمل داروهایی را برای تسکین درد شما تجویز می کند. طبق دستورالعمل پزشک داروها را مصرف کنید.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی باعث تقویت عضلات اطراف مفصل زانو شما می شود. در جلسات فیزیوتراپی به شما آموزش داده می شود تا زانوی خود را بدون آسیب دیدن بازیابی کنید.

ورزش بعد از جراحی تعویض مفصل زانو

جراحی تعویض مفصل زانو به منظور درمان بیماری آرتریت زانو انجام می شود. در واقع این جراحی به منظور تسکین درد و بهبود عملکرد مفصل زانو کمک به سزایی می نماید. افرادی که تحت جراحی تعویض مفصل زانو قرار می گیرند باید پس از جراحی فعالیت های بیشتری نسبت به قبل از جراحی داشته باشند.

پس از جراحی تعویض مفصل زانو بهتر است سبک زندگی فرد تغییر کند، اما سوالی که برای این افراد پیش می آید این است که پس از جراحی تعویض مفصل زانو فرد باید چه ورزش هایی را انجام دهد.

انجام برخی فعالیت ها به ویژه فعالیت های ورزشی باعث می شود تا فشار بیشتری به پروتز مفصل زانو وارد شود و این فشار می تواند موجب ساییدگی و شل شدن پروتز زانو شود. لذا متخصص ارتوپدی سعی می کند در این خصوص قبل از انجام جراحی با بیمار صحبت هایی داشته باشد.

ورزش بعد از جراحی تعویض مفصل زانو

جراحی تعویض مفصل زانو به معنای این نیست که فرد پس از جراحی می تواند تمام فعالیت های سنگین را انجام دهد در واقع بیمار بایستی از جراحی انتظار واقع بینانه ای داشته باشد.

طبق تحقیقات انجام شده انجام فعالیت های ورزشی می تواند به بیمار کمک نماید تا سریع تر بهبود یابد. همچنین افرادی که قبل از جراحی تعویض مفصل زانو فعالیت ورزشی داشتند، بعد از جراحی توانایی انجام فعالیت های سبک را خواهند داشت.

انجام فعالیت های ورزشی بایستی تحت نظر پزشک انجام شود و فرد باید از انجام ورزش های سنگین اجتناب کند، زیرا انجام فعالیت های سنگین می تواند آسیب بیشتری را به پروتز وارد کند.

انجام فعالیت های ورزشی به بیمار کمک می کند تا از لحاظ قوای عضلانی و قلب و عروق سالم باشد. 

انجام کدام فعالیت ورزشی مناسب می باشد؟

انجام هر گونه فعالیت ورزشی بایستی تحت نظر پزشک انجام شود، لذا قبل از انجام هر فعالیتی با پزشک خود مشورت نمایید.

ورزش های سبک

افرادی که جراحی تعویض مفصل زانو انجام داده اند بایستی پس از جراحی انجام فعالیت های ورزشی سبک را فراموش نکنند.

ورزش های متوسط

در صورتی که فردی قبل جراحی فعالیت ورزشی داشته است می تواند پس از جراحی به اندازه ای که خسته نشود به انجام فعالیت های ورزشی بپردازد.

ورزش های سنگین

انجام فعالیت های ورزشی و بدنی بایستی تحت نظر پزشک انجام شود. اما باید بدانید که بهتر است پس از انجام جراحی تعویض مفصل از فعالیت های ورزشی سنگین بپرهیزید.

مشورت با متخصص ارتوپدی

مشورت با متخصص ارتوپدی یکی از مهمترین مواردی است که افراد باید قبل از انجام جراحی داشته باشند و انتظارات خود را با پزشک در میان بگذارند. بهتر است برای آنکه ماندگاری پروتز افزایش یابد، در این خصوص با پزشک خود مشورت کنید و فعالیت های بدنی لازم را انجام دهید.

کلام آخر

همانطور که گفته شد مراقبت های بعد از عمل جراحی بسیار مهم بوده و در روند بهبودی فرد تاثیر گذار است از این رو برای انجام فعالیت ها و ورزش های بعدی با پزشک خود مشورت کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به متخصص ارتوپدی خوب در شیراز مراجعه نمایید .

مطالب اخیر

رسانه‌های اجتماعی