درمان آسیب و پارگی تاندون زانو

درمان آسیب و پارگی تاندون زانو

با آسیب دیدگی پارگی رباط صلیبی زانو فرد دچار محدودیت حرکتی می شود . این نوع آسیب دیدگی یکی از شایعترین آسیب های ورزشی به شمار می آید . در واقع این نوع آسیب دیدگی در صورتی که به موقع تشخیص داده شود بدون جراحی قابل درمان خواهد بود .

درمان آسیب و پارگی تاندون زانو

نقش رباط ها در بدن

رباط ها وظایف مختلفی دارند، رباط ها موجب استحکام و ثبات مفاصل می شوند و اطلاعات مربوط به وضعیت و تحرک مفصل را به مغز مخابره می کند . در واقع رباط ها به مغز کمک می کند تا از حرکت مفصل پیوسته آگاه باشند . رباط های زانو می تواند حرکات بیش از حد استخوان ها را کنترل و پیشگیری نماید .

رباط های مفصل زانو

زانو متشکل از چهار رباط می باشد که دو رباط صلیبی جلویی و پشتی به نام ACL  و PCL و دو طرفی به نام MCL و LCL وجود دارد در واقع رباط های زانو گاهی اوقات به تنهایی و یا در مواقعی با سایر بافت ها آسیب دیده که این آسیب دیدگی خود می تواند موجب لقی، عدم ثبات و درد در این ناحیه شود .

رباط های صلیبی قدامی و خلفی این رباط ها به صورت ضربدری در کنار یکدیگر قرار گرفته اند و از ایجاد چرخش های زانو و همچنین جابجایی های خلفی و قدامی زانو را می توانند کنترل کنند . هر کدام از این رباط های صلیبی اهمیت خاص خود را دارند و در صورت آسیب دیدگی نیاز به درمان خواهند داشت .


آیا همه ی پارگی های تاندون زانو نیاز به جراحی و ترمیم دارند ؟

براساس معاینه آسیب های همراه این رباط ها که شامل منیسک، رباط های خلفی و مشکلات غضروفی باشد . همچنین سن بیمار، میزان توقع بیمار از انجام فعالیت های خود، فعالیت های بیمار همه ی این ها در تصمیم گیری متخصص ارتوپدی در جراحی پارگی تاندون های زانو نقش خواهد داشت .


درجات پارگی تاندون های زانو

پارگی رباط های زانو به سه درجه تقسیم بندی می شوند . شدیدترین نوع آسیب دیدگی درجه سه خواهد بود که در این زمان رباط زانو کاملا دچار پارگی شده و در برخی موارد آسیب دیدگی به حدی است که می تواند موجب بی ثباتی کامل مفصل شود .

علائم پارگی تاندون های زانو

پس از پارگی تاندون های زانو فرد قادر به انجام فعالیت های خود نخواهد بود . در این مواقع فرد دچار لنگش، التهاب و درد خواهد بود . همچنین توانایی پایین آمدن از پله و دویدن را نخواهند داشت .


دکتر مجید عابدی متخصص ارتوپدی، فلوشیب فوق تخصصی جراحی زانو با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. جهت مشاوره با بهترین متخصص ارتوپدی در شیراز می توانید با شماره های ۳۲۳۱۳۰۲۱-۰۷۱ و ۰۹۳۳۲۷۷۸۶۷۰ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر مجید عابدی مراجعه نمایید .


درمان پارگی تاندون های زانو

هدف از درمان بازیابی توانایی از دست رفته و عملکرد مفصل زانو می باشد . در صورتی که شدت آسیب دیدگی زیاد نباشد درمان با اقدامات اولیه نظیر فیزیوتراپی میسر می باشد، اما در صورتی که میزان آسیب دیدگی بسیار باشد و متخصص ارتوپدی تشخیص دهد تنها راه درمان جراحی است در این زمان جراحی زانو ضروری خواهد بود .

نتیجه گیری

البته باید توجه داشت که بی حرکتی در مورد فرد ورزشکار گاهی عوارضی به مراتب بدتر از خود آسیب اصلی بر جای می گذارد از جمله کوتاهی عضلانی، ضعف عضلانی، از بین رفتن حس عمقی مفصل و سایر موارد که عوارض ثانویه آنها می تواند مدت ها ورزشکار را دور از میادین قرار دهد . لذا تصمیم گیری در مورد انتخاب نوع درمان و مواجهه با آسیب دیدگی رباط صلیبی بسیار مهم است.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به متخصص ارتوپدی خوب در شیراز مراجعه نمایید .

مطالب اخیر

رسانه‌های اجتماعی

راه‌های ارتباطی

کاری از پاسکال وب