پوکی استخوان و تعویض مفصل ران

پوکی استخوان و تعویض مفصل ران

گاهی اوقات مفصل ران آنقدر تخریب می شود که درمان دارویی دیگر اثر ندارد و نیاز به جراحی تعویض مفصل پیدا می کند . در این زمان است که باید یک مفصل مصنوعی را جایگزین یک مفصل خراب شده نمود .

حال در نظر بگیرید بیماری که نیاز به این عمل جراحی پیدا می کند دچار پوکی استخوان هم باشد . سوالی که ذهن بسیار از افراد به خصوص افراد مسن را به خود مشغول ساخته است این است که آیا امکان جراحی تعویض مفصل ران با وجود بیماری پوکی استخوان وجود دارد ؟، آیا مفصل مصنوعی با وجود این بیماری لق نمی شود ؟ و اینکه آیا پس از جراحی مفصل دچار شکستگی می شود ؟ برای پاسخ سوالات خود با ما همراه باشید …

پوکی استخوان و تعویض مفصل ران

پوکی استخوان

پوکی استخوان یکی بیماری شایع در دوران میانسالی است و جامعه ما با توجه به افزایش تعداد سالمندان و امید به زندگی بیش تر از پیش دچار این معضل است . جالب است بدانید در ایران 70% زنان و 50% مردان در سنین بالای پنجاه سال به نوعی به پوکی استخوان مبتلا هستند .

زمانی که استحکام استخوان کم می شود و تراکم استخوان کاهش پیدا می کند در این حالت استخوان ضعیف و سست شده و پوکی استخوان به وجود می آید . یک استخوان از پروتئین، کلاژن و کلسیم تشکیل شده است و افزایش این مواد باعث استحکام بیشتر آن می شود .

برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری مصرف لبنیات، تخم مرغ، کلم بروکلی و اسفناج توصیه می شود . همچنین مصرف چای سبز تا سی درصد خطر ابتلا به این بیماری را کاهش می دهد . شایع ترین عارضه این بیماری شکستگی های ناشی از پوکی استخوان در لگن است . شکستگی های لگن ناشی از پوکی استخوان می تواند با عوارض خطیری همراه باشد و تقریبا در اکثر موارد نیازمند به جراحی تعویض مفصل ران هستند .

تبحر جراح و تخصص آن در نتیجه درمان بسیار موثر است و می تواند کیفیت زندگی را به قبل از شکستگی و جراحی تعویض مفصل ران برگرداند .

امکان جراحی تعویض مفصل ران با بیماری پوکی استخوان وجود دارد ؟

بیمارانی که پوکی استخوان دارند هم می توانند جراحی تعویض مفصل ران را انجام دهند . البته این طبیعی است که یک استخوان ضعیف همیشه مستعد شکستگی است چه در حین جراحی و چه بعد از جراحی، به همین خاطر پزشک جراح احتیاط های را موقع جراحی مد نظر قرار می دهد تا موقع جاگذاری مفصل ران فشار زیادی به مفصل وارد نشود و نشکند . رفتار جراح با این استخوان ها باید توام با صبر و احتیاط باشد . اگر پوکی استخوان زیاد باشد ممکن است پزشک جراح ترجیح دهد که از مفاصل مصنوعی سیمانی استفاده کند در این مفصل ها برای اتصال پایه مفصل مصنوعی به استخوان ران از مدل خاصی که به آن سیمان استخوانی می گویند استفاده می شود. این کار احتمال شکستگی استخوان ران را موقع جراحی کاهش می دهد . ولی در قسمت استابولوم همچنان ترجیح داده می شود از کاسه های فلزی بدون سیمان استفاده شود. در بیمارانی که پوکی استخوان داریم خیلی از موقع ها مجبور می شویم کاسه مفصل مصنوعی را برای اتصال محکم تر به لگن پیچ کنیم.

نکته مهم دیگر این است که بیمارانی که پوکی استخوان دارند بعد از جراحی باید احتیاط بیشتری کنند تا زمین نخورند . بیماری پوکی استخوان در اکثر مواقع در سنین بالا اتفاق می افتد . در سنین میانسالی حس تعادل انسان ضعیف شده و همچنین عضلات علاوه بر ضعیف شدن کم توان تر می شوند و قوه ی بینایی هم کم می شود و تمامی این موارد سبب شده تا احتمال زمین خوردن در میانسالان افزایش یابد .


دکتر مجید عابدی متخصص ارتوپدی، فلوشیب فوق تخصصی جراحی زانو با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. جهت مشاوره با بهترین متخصص ارتوپدی در شیراز می توانید با شماره های ۳۲۳۱۳۰۲۱-۰۷۱ و ۰۹۳۳۲۷۷۸۶۷۰ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر مجید عابدی مراجعه نمایید .


آیا پس از جراحی مفصل دچار شکستگی می شود ؟

زمانی که شخصی به بیماری پوکی استخوان مبتلا باشد و جراحی تعویض مفصل ران را انجام داده باشد . در نظر بگیرید که استخوان ران در یک مفصل مصنوعی بکشند در این زمان جراحی و درمان کمی سخت خواهد بود . البته شکستگی ها را می توان جراحی کرد و با کمک پیچ و مهره فیکس کرد ولی وجود یک مفصل مصنوعی در استخوان ران سبب می شود تا درمان شکستگی این استخوان قدری مشکل تر و پیچیده تر شود .

آیا مفصل مصنوعی با وجود این بیماری لق نمی شود ؟

گاهی اوقات شکستگی یک مشکلی دیگر هم به وجود می آورد و موجب می شود تا مفصل مصنوعی لق شود . در نظر بگیرید مفصلی که قبلا اطراف آن به طور کامل با یک استخوان گرفته شده و حال این استخوان شکسته و باز شود . در این قسمت ممکن است اتصال مفصل مصنوعی و استخوان از بین برود و مفصل لق شود . وقتی این وضعیت به وجود می آید جراحی مجدد تعویض مفصل ران انجام می شود .

نتیجه گیری

تمامی آنچه ذکر شد بیان می کند که می توان با وجود بیماری پوکی استخوان، جراحی تعویض مفصل ران را انجام داد، اما بعد از جراحی باید فرد مراقبت های بیشتری را داشته باشد تا زمین نخورد .

 پیشگیری بهتر از درمان است . از پوکی استخوان نترسید می توان با پوکی استخوان هم جراحی تعویض مفصل ران را انجام داد . انسان ها از چیز های که نمی دانند می ترسند یاد بگیرید و با یاد گرفته هایتان زندگی بهتر درست کنید .

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به متخصص ارتوپدی خوب در شیراز مراجعه نمایید.

مطالب اخیر

رسانه‌های اجتماعی

راه‌های ارتباطی

کاری از پاسکال وب