درمان بیماری پرتس

بیماری پرتس چیست ؟

یکی از مشکلات استخوان لگن که در سنین کودکی به وجود می آید بیماری پرتس می باشد . این بیماری از سن 4 تا 10 سالگی ایجاد می شود و معمولا این بیماری می تواند مشکلات متعدد زیادی را آینده برای فرد به وجود آورد . در این مقاله قصد داریم در مورد بیماری پرتس، علائم آن، چگونگی به وجود آمدن این بیماری بپردازیم . برای آشنایی بیشتر با ما همراه باشید .

بیماری پرتس در واقع به معنای عدم خونرسانی به سر استخوان ران می باشد و علت قطع خونرسانی به درستی مشخص نشده است اما آنچه مشخص است اینکه بیماری پرتس در سنین کودکی 4 تا 10 سال اتفاق می افتد و شیوع این بیماری در پسران به نسبت دختران بیشتر است، به طوری که پسران پنج برابر دختران به این بیماری مبتلا می شوند .

بیماری پرتس حدود 15 درصد موارد دوطرفه است بدین معنا که هر دو مفصل ران را درگیر می کند . البته دوطرفه بودن این بیماری به معنای همزمان اتفاق افتادن آن نمی باشد بلکه ابتدا یک مفصل درگیر این بیماری می شود و سپس مفصل دیگر پس از چند ماه گرفتار بیماری پرتس می شود .

درمان بیماری پرتس

علت بیماری پرتس

علت بیماری پرتس عدم خونرسانی به سر استخوان ران است و ممکن است جریان خون به طور کامل به استخوان قطع شود یا ممکن است جریان خون قسمتی از سر استخوان ران قطع گردد.

علائم بیماری پرتس

زمانی که جریان خون به استخوان ران قطع می شود، یک التهاب در مفصل ران به وجود آید در پی این التهاب درد پدیدار می شود، لذا یکی از علائم بیماری پرتس درد مفصل ران است .

از دیگر علائم این بیماری لنگش و بد راه رفتن کودک می باشد . زمانی که خونرسانی قطع می شود استخوان می میرد و همین امر موجب می شود تا استخوان سفتی خود را از دست دهد و به تدریج نرم شده و این عامل نرم شدن به آرامی موجب تغییر شکل استخوان می شود و سر استخوان ران از شکل کروی خود خارج می شود و به آرامی پهن شده و به شکل بیضی در می آید .

طول دوره بیماری پرتس

فعالیت بیماری پرتس حدود دو سال به طول می انجامد، بعد از این مدت رگ های خون از بافت های اطراف دوباره رشد می کند و به استخوان تغییر شکل داده می روند و نتیجه آن این است که مجدد بافت جدیدی ساخته می شود و سلول های مرده مجدد زنده می شود و همین امر موجب از بین رفتن درد و لنگش می شود و تمامی این موارد به صورت خود به خود ایجاد می شود و تنها یک مشکل وجود دارد که در مدت این دو سال که سر استخوان ران تغییر شکل پیدا کرده است و با جریان خونرسانی استخوان به شکل اولیه خود باز نمی گردد و همین موچب بروز مشکلات برای کودک خواهد بود .

درمان بیماری پرتس

هدف از درمان اصلاح تغییر شکل استخوان است و تمامی افراد به درمان نیاز ندارند و تنها افرادی نیاز به درمان دارند که احتمال تغییر شکل استخوان در آن ها وجود داشته باشد . روش درمان با توجه به عوامل مختلف متفاوت خواهد بود . قبل از آنکه روش درمان مشخص گردد بهتر است معیارهای را مورد بررسی قرار دهیم که عبارت است از :

معیارهای نیاز به درمان

سن

یکی از مواردی که موجب می شود تا کودک نیاز به درمان داشته باشد سن است . در صورتی که کودک زیر شش سال باشد احتمال تغییر شکل استخوان کم است و به همین خاطر نیاز به درمان کم است .


دکتر مجید عابدی متخصص ارتوپدی، فلوشیب فوق تخصصی جراحی زانو با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. جهت مشاوره با بهترین متخصص ارتوپدی در شیراز می توانید با شماره های ۳۲۳۱۳۰۲۱-۰۷۱ و ۰۹۳۳۲۷۷۸۶۷۰ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر مجید عابدی مراجعه نمایید .


وسعت منطقه درگیری و نرسیدن خون

زمانی که خونرسانی در بخش کوچکی از استخوان قطع شده باشد و قسمت عمده استخوان جریان خون وجود داشته باشد لذا در این موارد تغییر شکل استخوان کم است و نیاز به درمان کاهش می یابد .

میزان جابجایی سر استخوان ران

زمانی در کودکی سر استخوان ران در حفره استابولوم جابجا نشده باشد احتمال تغییر شکل در آن فرد کم است .

روش های درمان بیماری پرتس

درمان با توجه به این شرایط مشخص می گردد و براساس این جمع بندی، درمان را شروع می شود . در صورتی که سر استخوان ران جابجا شده باشد درمان کمی مشکل خواهد بود و درمان از طریق نگهداشتن سر استخوان ران داخل حفره استابولوم شروع می شود و اگر این احتمال کم باشد فقط بیمار را تحت نظر می گیرد و هر چند ماه یک بار وضعیت لگن بیمار را بررسی می کند . در صورتی که بیماری رو پیشرفت باشد در این زمان درمان شروع می شود در غیر صورت بیمار تنها تحت نظر خواهد ماند .

در صورتی که فرد نیاز به نگهداشتن سر استخوان ران داشته باشد در این زمان از دو روش به منظور درمان استفاده می شود . یکی استفاده از بریس و دیگری جراحی می باشد .

بریس یک روش درمانی سخت است که استفاده از این روش ماه ها مورد نیاز است و روش دیگر جراحی است که به روش استئوتومی انجام می گیرد .

کلام آخر

درمان بیماری پرتس در کودکان به هر روشی هدف، پیشگیری از تغییر شکل سر استخوان ران است تا کودک در آینده دچار مشکلاتی مانند محدودیت حرکتی مفصل، لنگش و یا ساییدگی نشود .

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به متخصص ارتوپدی خوب در شیراز مراجعه نمایید .

مطالب اخیر

رسانه‌های اجتماعی