بیماری های ران

بیماری های ران

در این مقاله می خواهیم درمورد انواع بیماری های ران به صورت کامل صحبت کنیم .


دکتر مجید عابدی متخصص ارتوپدی، فلوشیب فوق تخصصی جراحی زانو با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. جهت مشاوره با بهترین متخصص ارتوپدی در شیراز می توانید با شماره های ۳۲۳۱۳۰۲۱-۰۷۱ و ۰۹۳۳۲۷۷۸۶۷۰ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر مجید عابدی مراجعه نمایید .


استئومیلیت حاد

استخوان ران یکی از شایع ترین استخوان های درگیر در استئومیلیت چرکزا می باشد.این عفونت هنگامی که در منافیز تحتانی استخوان را درگیر می کند ، معمولاً از طریق جریان خون به استخوان می رسد.این عفونت به ویژه در موارد همراه با شکستگی باز از طریق زخم خارجی به استخوان انتقال می یابد .یافته های بالینی و درمان این عفونت ها مانند سایر موارد استئومیلیت در استخوان های دیگر است.

استئومیلیت مزمن

استئومیلیت مزمن چرکی تقریباً همیشه پس از یک عفونت حاد درمان نشده یا مقاوم به درمان بروز می کند.این نوع عفونت نیز مانند عفونت های حاد در انتهای تحتانی استخوان ران شایع تر است .اما در بسیاری از وارد انتشار این عفونت باعث گرفتاری قسمت بزرگی از تنه استخوان ران می شود.یافته های بالینی و درمان این عفونت ها مشابه سایر موارد استئومیلیت مزمن در مناطق دیگر بدن است.

بیماری های ران

تومورهای استخوانی در ناحیه ران

استخوان ران یکی از شایع ترین محل های بروز تومورهای مهم استخوانی است .

تومورهای خوش خیم

از چهار نوع تومور خوش خیم استخوانی – اتئویید استئوما ، کندروما ، استئوکندروما و تومور سلول غول آسا ، تنها تومور سلول غول آسا نیاز به توضیح بیشتر دارد .زیرا هنگامی که این تومور در نزدیک زانو بروز می کند نیاز به درمان های ویژه ای دارد .

درمان تومورهای خوش خیم

برداشتن کامل تومور و پرکردن حفره ی حاصل با پیوند استخوانی یا سیمان آکریلیک استخوانی به طور گسترده برای درمان این تومور به کار رفته است.اما میزان عود تومور با این روش درمان زیاد بوده است .این درمان هنوز برای تومورهای کوچک مناسب می باشد اما پس از انجام درمان ، پیگیری محتاطانه علایم برای تشخیص زودهنگام عود تومور ضروری است .امروزه در مواردی که تومور بزرگ است ، بسیاری از جراحان ترجیح می دهند قسمت تحتانی استخوان ران را که حاوی تومور است بردارند و با استفاده از یک پروتز فلزی پیش ساخته ، قسمت تحتانی استخوان ران و مفصل زانو را جایگزین نمایند.

تومورهای بدخیم

استخوان ران ، محل شایع برای رخداد انواع اصلی تومورهای بدخیم استخوان در بیماران جوان است.سه نوع از این تومورها – استئوسارکوما ، سارکوم یوئینگ و کندروسارکوما نیاز به توضیح بیشتری دارند، اگر چه سایر انواع تومورهای بدخیم مانند لنفوم ، هیستیوسیتوم فیبروی بدخیم و میلوما باید در تشخیص افتراقی ضایعات تخریب کننده استخوان ران مطرح شوند.با این حال باید به خاطر داشت تومورهای متاستاتیک نسبت به همه ی انواع تومورهای بدخیم اولیه شایع تر هستند به ویژه در بیماران بالاتر از 50 سال .

تومورهای بدخیم ران

درمان تومورهای بدخیم

اکثر شکستگی های پاتولوژیک استخوان ران به خوبی با تثبیت داخلی محل شکستگی با استفاده از میخ بلند اینترامدولاری بهبود می یابند ، اگر چه گاهی جهت ثابت سازی ممکن است به سیمان آکریلیک استخوانی نیز نیاز باشد.هنگامی که قسمت زیادی از پروگزیمال یا دیستال استخوان ران تخریب شده است، جایگزین استخوان با یک پروتز پیش ساخته ممکن است ضروری باشد.با این روش پرستاری از بیمار آسان تر بوده ، کیفیت زندگی وی افزایش می یابد زیرا می توان از آتل خارجی استفاده نکرد و به بیمار اجازه تحرک داد .

خدمات دکتر مجید عابدی متخصص ارتوپدی عبارتند از :

تعویض مفصل زانو

تعویض مفصل لگن

درمان آرتروز زانو

درمان آسیب های ورزشی زانو

اطلاعات تماس

  • شیراز ، خیابان شهید فقیهی (صورتگر) تقاطع معدل ، مجتمع پزشکی تابش ، طبقه دوم ، واحد۴
  • تلفن:  ۰۷۱۳۲۳۱۳۰۲۱
  • همراه: ۰۹۳۳۲۷۷۸۶۷۰

مطالب اخیر

رسانه‌های اجتماعی

راه‌های ارتباطی

کاری از پاسکال وب