کندروپلاستی، روشی برای کاهش درد زانو

یکی از فعال ترین و مهم ترین مفاصل در بدن، زانو است که به دلیل فعالیت و فشار زیاد بر روی آن، تمام فشارها بر روی آن است. کندروپلاستی روشی است که می تواند برای انواع دردهای زانو که می تواند همراه با سوزش نیز باشد به کار رود. این مشکلات در زانو می توانند در پشت یا جلو و یا هر دو طرف آن وجود داشته باشند.

شاید برای شما جالب باشد که این نوع جراحی چگونه می تواند در بهبود درد ران به شما کمک کند. ما قصد داریم در این مقاله به بررسی این موضوع بپردازیم.


کندروپلاستی زانو چیست؟

کندروپلاستی زانو  یا دبریدمان از طریق آرتروسکوپی، یک روش جراحی با حداقل تهاجم است که برای ترمیم غضروف آسیب دیده زانو استفاده می شود. با استفاده از فن آوری آرتروسکوپی، یک جراح بافت آسیب دیده مفصل را برداشته و به مشکلاتی که ممکن است در آینده اتفاق بیفتد، کمک می کند. برداشتن بافت آسیب دیده باعث می شود که غضروف سالم بتواند در جای خود رشد کند.

از آنجا که این جراحی یک روش کم تهاجمی است، عمل کندروپلاستی به برش های کمتری نسبت به جراحی معمولی نیاز دارد. که به جای برش های بزرگ، جراح می تواند از طریق روزنه های ریزی در کنار زانو، به زانوی فرد دسترسی پیدا کند. از آنجا که هیچ برش بزرگی وجود ندارد، بهبودی پس از عمل بسیار سریع است.

عمل کندروپلاستی به چه علتی انجام می شود؟

کندروپلاستی می تواند به دلیل علائم شدید زانو، آرتروز و سایر بیماری های دژنراتیو (وابسته به انحطاط) کمک کند. با افزایش سن، غضروف مفاصل آسیب می بیند. بر خلاف پوست یا استخوان ها، غضروف ها به خودی خود نمی توانند به طور موثری بهبود یابند زیرا به اندازه نمی توانند به مقدار کافی از خون تغذیه کنند. در صورت آسیب دیدن غضروف، فعالیت های ساده ای همچون پیاده روی را بسیار دردناک می کند.

دبریدمان از طریق آرتروسکوپی، باعث می شود تا بعضی از افراد دیگر احساس پا درد نداشته باشند و دوباره بتوانند مثل سابق، زمانی که در ناحیه پاهای خود مشکلی نداشتند، به کارهای خود بپردازند. جراحی به بازسازی غضروف کمک کرده و عملکرد زانو را بازیابی می کند. این روش به کاهش درد مفاصل و بهبود عملکرد پا کمک می کند.

در حین عمل کندروپلاستی، یک جراح می تواند از فرصت استفاده کند تا سطوح مفصل آرتروز درشت تر را مسطح و صاف کند. جراح همچنین در هنگام عمل، به هرگونه ناهنجاری طولانی مدت زانو رسیدگی خواهد کرد. بررسی نواحی مشکل دار کمک می کند تا این اطمینان حاصل شود که نتایج درمانی ماندگار است. همچنین جراح ممکن است با بررسی غضروف ها و مشاهده هرگونه بی نظمی در رشد، آن ها را در حین جراحی برطرف نماید.

کندروپلاستی چه مزایایی دارد؟

مزایای عمل دبریدمان از طریق آرتروسکوپی عبارتند از :

 • کاهش درد مفاصل
 • بهبود در عملکرد مفصل
 • از بین رفتن آهسته غضروف به جای روند سریع در انحطاط
 • بهبودی و تسکین سریع
 • ترمیم یا درمان سایر ناهنجاری ها

چه آمادگی هایی برای ترمیم زانو با کندروپلاستی باید انجام داد؟

 1. آماده سازی مناسب برای جراحی می تواند به کم شدن زمان بهبودی و اطمینان از بهترین نتایج کمک کند.
 2. قبل از جراحی، مطمئن شوید که هر دو نسخه دارویی و داروهای OTC را با پزشک در میان گذاشته اید. داشتن یک گفت و گو با پزشک در مورد تمام داروهای فعلی به شما کمک می کند تا در مورد داروهای پیشگیری از جراحی به شما مشاوره دهد.
 3. بسیاری از پزشکان برنامه ای متناسب با جراحی را برای شما آماده می کنند. این طرح شامل کشش هایی برای کمک به شما در آماده شدن برای جراحی است.
 4. حداقل 12 ساعت قبل از جراحی نباید چیزی خورد و یا نوشید.
 5. باید این اطمینان حاصل شود که قبل از جراحی قصد دارید شخصی شما را به خانه منتقل کند.

طی عمل کندروپلاستی، چه اتفاقی می افتد؟

کندروپلاستی یک عمل جراحی با حداقل تهاجم است که بریدگی های زیادی در پوست ایجاد نمی کند…

طی عمل کندروپلاستی، چه اتفاقی می افتد؟

 1. برای هر شخصی، هر روشی می تواند واکنش متفاوتی داشته باشد. متخصص ارتوپدی برای بهبودی در وضعیت شما، ممکن است روش جراحی را پیشنهاد کند.
 2. با این حال، گردش کار معمول کندروپلاستی با تجویز بیهوشی آغاز می شود.
 3. بعد از خوابیدن، جراح سوراخ های کوچکی در اطراف زانو ایجاد می کند. آن ها با استفاده از یک آرتروسکوپ که یک ابزار جراحی متصل به دوربین است را وارد این سوراخ ها می کنند. بعضی اوقات ممکن است مایع به داخل مفصل پمپ شود تا مفصل گسترش یابد.
 4. سپس جراح، آرتروسکوپ را از طریق مفصل آسیب دیده هدایت می کند. ابزارهای کوچک جراحی، قطعات سست غضروف را از بین برده و قسمت های آسیب دیده را اصلاح می کنند. گاهی اوقات جراح اقداماتی را جهت مشخص کردن نواحی مشکل دار کرده و برای جلوگیری از به وجود آمدن چنین مشکلاتی در آینده، اقداماتی را انجام می دهد.
 5. انجام تمامی مراحل، معمولاً حدود یک ساعت طول می کشد. پس از تکمیل، جراح ابزار جراحی را برداشته، سوراخ ها را می دوزد و مایعات را از زانو تخلیه می کند.
 6. سپس برای بهبودی، فرد را به اتاق ریکاوری منتقل کرده و به محض انجام تمامی مراحل ترخیص در بیمارستان، می توان با کسی که برای مراقبت در نظر گرفته شده است، به خانه رفت.

جراحی کندروپلاستی، چه خطراتی می تواند داشته باشد؟

کندروپلاستی یک عمل جراحی با حداقل تهاجم است که بریدگی های زیادی در پوست ایجاد نمی کند. در نتیجه، این روش نسبت اثرات سو کم تری نسبت به طب سنتی دارد.

با این حال، چیزی به عنوان جراحی ایمن وجود ندارد. هر روش جراحی، خطراتی به همراه دارد. برخی از این خطرات عبارتند از :

 • افزایش خطر خونریزی
 • احتمال بیش تر عفونت
 • سفتی مزمن زانو
 • آسیب مناطق تحت آرتروز
 • لخته شدن خون
 • خونریزی در مفاصل

علاوه بر این موارد بالا، بیهوشی می تواند سبب واکنش های آلرژیک در برخی افراد شود. عوارض شدید ناشی از عمل کندروپلاستی زیاد نبوده و پزشک می تواند تجزیه و تحلیل جامعی از خطرات ناشی از عمل غضروفی بدهد.

مطالب اخیر

رسانه‌های اجتماعی

راه‌های ارتباطی

کاری از پاسکال وب