از علل تا درمان درد مچ پا

از جمله مهم ترین آسیب ها که برای افراد در حوزه های ورزشی به طور تخصصی فعالیت می کنند، آسیب های ورزشی مچ پا می باشد. این آسیب ها گاها موجب درد های شدید در مچ پا می شود و می تواند اثرات غیر قابل تحمل و دردناکی را در پی داشته باشد.

علت عمده درد مچ پا ناشی از صدمه و ضرب دیدگی می باشد که سبب می گردد تا مفاصل و استخوان های این ناحیه از حالت طبیعی خود خارج شود. یکی دیگر از دلایلی که منجر به تغییر شکل مفاصل و استخوان می شود، پیچ خوردگی پا می باشد. در واقع در این موارد گاها آسیب ها بسیار شدید است و باید روش های درمانی جدی تری مثل جراحی بکار گرفته شود تا آسیب برطرف شود.


در ادامه در بخش هایی که خواهیم آورد به طور مفصل به درد مچ پا و نیز روش های درمانی که می توان برای کاهش درد و بهبود وضعیت آن بکار گرفت بخش هایی را اختصاص خواهیم داد، برای گاهی بیشتر با ما همراه باشید.

علت درد مچ پا

مچ پا از استخوان های درشت نی، نازک نی و استخوان قاپ تشکیل شده است که در حقیقت وظیفه مچ پا تحمل وزن بدن و حرکت و پیشروی می باشد، که در صورت بروز هر گونه مشکل در هر بخش از مچ پا اختلالات و مشکلاتی در حرکت پا ایجاد می شود.

در واقع یکی از مشکلاتی که برای مچ پا ایجاد می شود محدودیت حرکتی می باشد که ممکن است فرد دردهایی را از درجه ضعیف تا شدید تجربه کند. در این موارد است که بایستی بدون اتلاف وقت اقدام به درمان نمایید.

از علل تا درمان درد مچ پا

حال علت هایی که موجب درد مچ پا می شوند متعدد و مختلف است. مثل اینکه برخی از افراد در فعالیت های روزانه به طور ناگهانی با ضربه ها یا پیچ خوردگی در این ناحیه مواجه می شوند. در این صورت درد هایی در این ناحیه ایجاد می شود. در مواردی نیز افرادی که ورزش های حرفه ای می کنند نیز با مشکلاتی در این ناحیه روبرو خواهند بود. بنابراین این افراد در معرض آسیب های بیشتری هستند و باید مراقبت های بیشتری را داشته باشند.


درمان درد مچ پا

روش های مختلفی برای درمان درد مچ پا وجود دارد. البته روش های درمانی بسته به اینکه مشکل تا چه اندازه عمیق و جدی است یا اینکه افراد با چه عارضه ها و چه میزان از درد روبرو هستند متفاوت خواهد بود.

در مراحل اولیه از دارو درمانی و رعایت نکات مراقبتی جهت کاهش درد و پیشگیری از وخیم تر شدن وضعیت انجام می دهند.

در مراحل بعدی از جلسات فیزیوتراپی یا جلسات لیزر درمانی کمک می گیرند.


توجه

اگر میزان دردها و مشکلاتی که افراد با آن روبرو هستند وخیم تر باشد و با هیچ یک از روش های درمانی فوق درمان صورت نپذیرد باید جراحی انجام شود. در واقع همواره جراحی آخرین گزینه درمانی است که در شرایط کاملا حاد و پیچیده بکار گرفته می شود.


فیزیوتراپی

در این روش با جلساتی که برای افراد فیزیوتراپی انجام می شود می توانند به میزان قابل توجهی به کاهش درد و بهبود وضعیت مچ پا کمک کنند. در واقع در این موارد افراد جلساتی را تحت نظر فیزیوتراپیست به انجام حرکات خاصی می پردازند که تا حد زیادی می تواند در درمان درد مچ پا اثر بخش باشد.

لیزر درمانی

خوشبختانه لیزر درمانی نیز از جمله درمان هایی است که به طور چشمگیری در درمان اثر بخشی دارد. از این رو تعداد قابل توجهی از افراد در چند ساله اخیر توانسته اند با بکار گیری روش لیزر درمانی به بهبود وضیعت جسمانی و درد مچ پا کمک کنند.

نکته آخر

در پایان مهم ترین نکته ای که یادآور خواهیم شد این است که برای انجام روند تشخیص و درمان درد مچ پا باید نزد متخصص ارتوپدی مراجعه کنید تا روند درمان به درستی اتفاق بیفتد.

درمان موفق در گرو و مرهون تشخیص درست است که این تشخیص حتما از سوی بهترین پزشک ارتوپدی انجام خواهد شد و نتایج خوبی در پی خواهد داشت.

از این رو بهتر است که در قبال سلامت خود محتاطانه و مسئولانه برخورد کنید و روند درمان را به بهترین متخصص ارتوپدی بسپارید.

راه های ارتباطی دکتر مجید عابدی:
 شماره های تماس:  ۳۲۳۱۳۰۲۱-۰۷۱ و ۰۹۳۳۲۷۷۸۶۷۰
صفحه اینستاگرام: dr_majidabedi

مطالب اخیر

رسانه‌های اجتماعی

راه‌های ارتباطی

کاری از پاسکال وب