تعویض مفصل مصنوعی لگن

تعویض مفصل مصنوعی لگن

آیا تعویض مفصل مصنوعی لگن و یا ران بعد از چند سال نیاز به تعویض مجدد دارد ؟ در ادامه به توضیحات بیشتر می پردازیم.

دکتر مجید عابدی متخصص ارتوپدی، فلوشیب فوق تخصصی جراحی زانو با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. جهت مشاوره با بهترین متخصص ارتوپدی در شیراز می توانید با شماره های ۳۲۳۱۳۰۲۱-۰۷۱ و ۰۹۳۳۲۷۷۸۶۷۰ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر مجید عابدی مراجعه نمایید.

تعویض مفصل ران چگونه انجام می شود ؟

این که باید حتماً مفصل مصنوعی عوض شود این گونه نیست در ادامه به این که چرا باید تعویض مفصل لگن و ران به صورت مجدد صورت بگیرد بیشتر توضیح خواهیم داد.

تعویض مفصل مصنوعی لگن
تعویض مفصل مصنوعی لگن

علت تعویض مفصل مصنوعی لگن

خیلی از وقت ها یک مفصل مصنوعی ممکن است تا آخر عمر باقی بماند وکارش را به خوبی انجام دهد اما گاهی اوقات ممکن است بنابر دلایلی در سالهای بعد از جراحی مشکلاتی برای مفصل به وجود آید برای مثال

  • به تدریج لق شود یا جا به جا شود
  • ممکن است سطوح مفصلی آن به تدریج دچار فرسایش شود
  • ممکن است براثر ضربه استخوان های اطرافش بشکند.

در این موارد ممکن است لازم باشد جراحی مجدد انجام شود و مفصل مصنوعی عوض شود.

چرا تعویض مصنوعی برای بار دوم مشکل تر است ؟

عمل دوم معمولاً کمی مشکل تر و پیچیده تر از عمل اول است و نیاز به تجهیزات بیشتر و مهارت و تجربه بیشتر جراح دارد.

  • در عمل دوم ممکن است لازم باشد که استخوان از یک یا دو جا شکسته شود تا بتوانیم مفصل مصنوعی قبلی را با آسیب کمتری از بدن خارج کنیم
  • یا وقتی استخوان اطراف مفصل مصنوعی قبلی خیلی خراب شده ممکن است لازم باشد تا برای تقویت لگن از پیوند استخوان هم استفاده کنیم و جراحی پیچیده تر می شود.

به همین دلیل جراحی های تعویض مفصل مصنوعی لگن معمولاً طولانی تر از تعویض مفصل لگن برای بار اول هستند و انجام آن ها به زمان بیشتر و حوصله ی بیشتری دارد و جراح باید برای موقعیت های پیش بینی نشده آماده باشد (هم از لحاظ تجربه و هم ابزارهایی که در اختیارش است).

مراقبت بعد از تعویض مفصل مصنوعی لگن

بعد از جراحی معمولاً بیمار نیاز به مراقبت های بیشتری دارد ممکن است به بیمار اجازه ندهیم که پای عمل شده اش را به صورت کامل روی زمین بگذارد یعنی با واکر و دوعصای زیر بغل راه رود .

عوارض تعویض مفصل مصنوعی لگن

احتمال عوارضی مثل عفونت ، دررفتگی مفصل مصنوعی وجود دارد اگر جراحی درست انجام شود این احتمال معمولاً خیلی کم است برای مثال حدود 3 الی 4 درصد ولی در عمل هایی که برای بار دوم انجام می شود این احتمال مقداری بیشتر میشود.

نتیجه

هر چه عمل تعویض مفصل ران یا لگن (اولیه )با دقت  و تجربه ی کافی انجام شود احتمال نیاز به تعویض مفصل مصنوعی لگن (دوم ) کمتر خواهد بود بنابراین در انتخاب متخصص ارتوپد خود دقت لازم را به عمل آورید .

مطالب اخیر

رسانه‌های اجتماعی

راه‌های ارتباطی

کاری از پاسکال وب