هزینه جراحی تعویض مفصل زانو در شیراز

هزینه جراحی تعویض مفصل زانو در شیراز - دکتر مجید عابدی

یکی از بزرگ ترین و دردناک ترین مشکلاتی که امروزه اغلب افراد با آن مواجه هستند،  درد زانو است. در واقع می توان گفت زانو، یکی از بزرگ ترین مفاصل در بدن است که درد آن به دلیل ساییدگی کشکک زانو در افرادی که سن آن ها رو به افزایش است و یا اضافه وزن دارند بسیار رایج بوده و می تواند یکی از علائم آرتروز زانو باشد که گاه ممکن است بنابه تشخیص پزشک نیاز به تعویض مفصل آن باشد. در این مقاله می خواهیم به جراحی تعویض مفصل زانو در شیراز و هزینه های آن و همچنین عوارض بعد از جراحی و … بپردازیم.

جراحی تعویض مفصل زانو چیست و چگونه انجام می گیرد؟

آرتروپلاستی یا Knee Arthroplasty یکی از شایع ترین و رایج ترین عمل هایی است که معمولا بر روی بیماران 55 سال به بالا انجام می گیرد که تمام روش های درمانی اعم از فیزیوتراپی، دارودرمانی و … را طی کرده باشند و با این روش ها نتیجه موثر و قابل قبولی نگرفته باشند. برای این نوع جراحی، افراد سال ها درد زانو را تحمل کرده اند و همین باعث عدم نحرک زیاد در آن ها شده است که این نیز خود، مشکلات زیادی را به همراه می آورد.
در این جراحی، ارتوپد متخصص، یک بخش مصنوعی که از فلز یا پلاستیک ساخته شده را با  قسمت آسیب دیده زانو تعویض می کند که به آن جایگزینی زانو یا  Knee Replacement  می گویند.

جراحی های تعویض مفصل زانو چند نوع هستند؟

 • تعویض کامل مفصل زانو یا TKR (Total Knee Replacement) :

  این نوع جراحی که یکی از شایع ترین انواع جراحی هاست، غضروف هر دو طرف مفصل زانو کاملا خارج می شود و باعث کاهش درد در ناحیه زانو می گردد.

 • تعویض بخشی از مفصل زانو یا PKR (Partial Knee Replacement) :

  این نوع عمل که فقط در یک طرف مفصل زانو صورت می گیرد، با برش های کوچک تری انجام شده و استخوان و غضروف کم تری بیرون می آید. در این نوع جراحی، خونریزی کمتر بوده و عوارضی نظیر عفونت را کاهش می دهد.

چه زمانی عمل تعویض زانو باید انجام می گیرد؟

آرتروز یک نوع بیماری است که موجب التهاب در بافت مفصل و زانو می شود که همین مانع از عملکرد درست زانو می شود.. از مهم ترین عللی که متخصصین ارتوپد تصمیم به جراحی تعویض مفصل زانو می گیرند، عبارتند از :

 • جراحی تعویض زانو یا آرتروپلاستی زیر نظر پزشک متخصص برای دردهای شدید و از بین رفتن مفصل زانو یا آرتروزهای پیشرفته صورت می گیرد.
 • در صورتی که مفصل غضروفی دچار مشکل شده و امکان ترمیم دوباره برای آن وجود نداشته باشد، متخصص ازتوپد تصمیم به جراحی تعویض مفصل زاانو می گیرد.
 • به طور همزمان برای جراحی تعویض مفصلی که در آن دو مفصل درگیر هستند، نباید انجام گیرد، چون امکان هر نوع آسیبی به وجود می آید.

نشانه ها و علائم آرتروز زانو به چه صورتی هستند؟

 • درد در ناحیه زانو یکی از علامت های از بین رفتن مفصل زانو و در نتیجه آرتروز است.
 • ملتهب شدن و تورم در ناحیه زانو نیز یکی از نشانه های آرتروز زانو می باشد.
 • احساس خشکی و یا اینکه فرد احساس می کند زانویش سفت شده است.
 • پیچ خوردن از ناحیه زانو و اختلال در راه رفتن نیز از علائم از ببین رفتن مفاصل زانو است.
 • صدای شکستگی زمانی که فرد زانوی خود را خم کند.

هزینه جراحی تعویض مفصل زانو

هزینه تعویض مفصل زانو به عوامل مختلفی بستگی دارد که عبارتند از :

 • دانش، مهارت ، تسلط و تجربه متخصص ارتوپد، یکی از عوامل موثری است که در هزینه جراحی آرتروپلاستی موثر است.
 • هزینه پروتز مصرفی که به کشور سازنده آن و یا برندی که استفاده شده است، بستگی دارد.
 • جنس و مرغوبیت پروتز نیز در تعویض مفصل زانو از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
 • هزینه های جانبی نظیر آزمایش های قبل و بعد از عمل در هزینه این جراحی موثر هستند.
 • تمامی هزینه ها بسته به نوع بیمارستان به طور مثال، اگر این جراحی در بیمارستان دولتی انجام شود، هزینه های کم تری در پی خواهد داشت. بیش تر بیمه های درمانی با بیمارستان های معتبر طرف قرارداد می باشند که کمک هزینه ای جهت جراحی تعویض مفصل زانو است. اما بهتر است قبل از جراحی، افراد با جراح خود راجع به بیمارستانی که قرار است پزشک آن ها در آنجا این جراحی را انجام دهد، کسب اطلاعات کنند تا مطمئن شوند که بیمه درمانی آن ها با آن بیمارستان قرار دارد یا نه.
 • بیمه های تکمیلی تخفیف های بیش تری نسبت به دیگر بیمه های درمانی دارند. بنابراین تحت پوشش قرار گرفتن در چنین بیمه ای، می توان تا حد زیادی در هزینه های این نوع جراحی صرفه جویی کرد.

کلام آخر

برای اطلاع یافتن از هزینه عمل تعویض مفصل زانو باید ابتدا معاینات لازم توسط جراح ارتوپد انجام گیرد تا متخصص بتواند اطلاعاتی از جمله؛ شدت آسیب دیدگی زانو و انتخاب پروتز مناسب و بهترین روش جراحی را به بیمار خود بدهد.

راه های ارتباطی دکتر مجید عابدی:
 شماره های تماس:  ۳۲۳۱۳۰۲۱-۰۷۱ و ۰۹۳۳۲۷۷۸۶۷۰
صفحه اینستاگرام: dr_majidabedi

مطالب اخیر

رسانه‌های اجتماعی

راه‌های ارتباطی

کاری از پاسکال وب