مراقبت های بعد از جراحی تعویض مفصل ران

مراقبت های بعد از جراحی تعویض مفصل ران

در مواجه با اکثر بیمارانی که تحت جراحی مفصل ران یا لگن قرار گرفتند اولین سوالی که مطرح  می کنند این سوال است که  چه زمانی می توانند به طور عادی و همچون گذشته راه بروند و پیاده روی داشته باشند. در این مقاله قصد داریم به مهم ترین سوالاتی که در اغلب موارد پرسیده می شود، پاسخ های دقیقی داشته باشیم.

 از جمله این سوال ها این است:

 1. آیا برای راه رفتن باید از وسیله ای خاص استفاده کنم یا اینکه می توانند بدون عصا و دیگر وسایل کمکی راه بروند؟
 2. آیا برای راه رفتن می توانم پای خود را به طوری طبیعی و عادی به زمین تکیه بدهم و فشار به آن وارد کنم یا خیر؟
 3. اگر برای راه رفتن نیازمند وسیله خاصی هستم تا چه زمانی باید از این وسیله کمک بگیرم و از آن به عنوان تکیه گاه استفاده کنم؟
 4. عمل جراحی مفصل ران چقدر می تواند خطرناک باشد و چقدر می تواند نتیجه موفقی در پی داشته باشد؟
  1. برای اینکه نتیجه رضایت بخشی از عمل داشته باشم چه نکاتی را باید رعایت کنم و چه اقداماتی را باید برای حفظ سلامتی ام انجام دهم؟
مراقبت های بعد از جراحی تعویض مفصل ران
مراقبت های بعد از جراحی تعویض مفصل ران

نکاتی در خصوص عمل جراحی مفصل ران و لگن و مشاوره هایی که پزشک در اختیار بیمار قرار می دهد:

 1. در اغلب مواقع پزشک پس از انجام عمل جراحی بیمار را از راه رفتن بر روی دو پا منع نمی کند. در واقع راه رفتن عوارض خاصی در پی ندارد ولی این راه رفتن باید با مراقبت های خاصی انجام شود.
 2. در موارد اندک و خاصی پزشک تشخیص می دهد که چون عمل جراحی پیچیده و سنگین بوده است بیمار نباید بر روی دو پای خود حرکتی داشته باشد. به همین جهت تا 48 ساعت الی 72 ساعت هرگونه حرکتی که متوجه پا باشد را ممنوع می کند.
 3. یکی از موضوعاتی که برای همه بیماران به طور مشترک داده می شود این است که حتما تا مدتی با واکر راه بروند. شرایط راه رفتن با واکر بدین گونه است که نباید فشار زیادی به دو پا وارد شود. در برخی موارد نادر و استثنایی پزشک اجازه راه رفتن با واکر را می گیرد و بیمار به هیچ عنوان نباید از واکر برای راه رفتن کمک بگیرد.
 4. به طور کلی باید گفت توصیه های پزشکان به بیماران کاملا فردی بوده و طبق شرایط بالینی افراد تجویز های لازم ارائه می شود.

اقدامات و توصیه های مهم که بیماران باید پس از جراحی مفصل ران یا لگن توجه کنند

 1. همان طور که در سطور اخیر گفتیم توصیه ها و تجویزهای پزشکی کاملا فردی انجام می شود پس بهتر است پزشک را در جریان تمام اطلاعات فردی خود بگذارید و در جهت چند و چون راه رفتن و چگونگی آن مشاوره هایی را داشته باشید.
 2. معمولا یک ماه یا کمی بیشتر طول می کشد که مفصل ران در برابر تحمل وزن بدن مقاوم شود. بنابراین باید تا سپری شدن این زمان از واکر یا عصاهایی که بخشی از وزن بدن تحمل می کنند استفاده کرد تا روزی که پزشک تشخیص بدهد مفصل ران به اندازه کافی قدرت کنترل حرکات پا را هنگام راه رفتن دارد.
 3. بیماران پس از عمل جراحی یکی از اقدامات مهمی که باید حتما انجام دهند پیاده روی های آرام و آهسته است که معمولا به مدت زمان یک ساعت هر روز باید این کار را انجام دهند.
 4. پس از گذشت زمانی نسبتا طولانی پزشکان اجازه این را به پزشکان می دهند که روزانه بتوانند کارهای عادی و معمول خود را آغاز کنند و با احتیاط و رعایت نکات پزشکی به طور روزانه کارهایشان را انجام دهند.
 5. در بسیاری از موارد پزشکان طی یک سری جلسات فیزیوتراپی را به بیمار توصیه می کنند و برای همین بیمار برای اینکه حرکات راه رفتن اش اصلاح شود در جلساتی تحت نظر پزشک فیزیوتراپیست به انجام حرکات با پا می پردازد.

دکتر مجید عابدی متخصص ارتوپدی، فلوشیب فوق تخصصی جراحی زانو با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. جهت مشاوره با بهترین متخصص ارتوپدی در شیراز می توانید با شماره های ۳۲۳۱۳۰۲۱-۰۷۱ و ۰۹۳۳۲۷۷۸۶۷۰ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر مجید عابدی مراجعه نمایید.

چه کسانی تحت عمل های جراحی مفصل ران و لگن قرار می گیرند؟

 • عده ای هستند که در ناحیه لگنی دردی را احساس می کنند. پس از مدتی این درد به حدی می شود که باید حتما مفصل ران و لگن جراحی شود.
 • هدف از جراحی مفصل ران بهبود در عملکرد ران و لگن در فرآیند راه رفتن است.
 • هر گونه مشکلی که در ناحیه لگن و ران ها اتفاق بیفتد و موجب شود عمل راه رفتن با درد و ناراحتی همراه باشد می تواند دلیلی باشد برای اینکه فرد تحت این عمل جراحی قرار بگیرد.

نتیجه گیری

بنابر هر آنچه که در این مقاله به سمع و نظر عزیزان رساندیم اینگونه می توان به جمع بندی رسید که باید عزیزان در انجام این عمل دقت های لازم را داشته باشند. از جمله تمام اقداماتی که پیش و پس از عمل باید انجام شود. از انتخاب و گزینش پزشک گرفته تا انجام مشاوره های لازم تا اینکه بعد از عمل چه مراقبت هایی باید انجام شود.

یکی از نکاتی که دانستن آن بسیار ضروری است این است که بسیاری از عمل ها ( همچون عمل لگن و ران) مراقبت هایی که بعد از عمل باید انجام شود به اندازه مهارت و تخصص پزشک و نیز به اندازه خود فرآیند عمل مهم و ضروری است. گاها مشاهده شده است عمل ها کاملا موفق پیش رفته اند منتها مراقبت هایی که بعد از انجام جراحی تعویض مفصل باید انجام می گرفت یا به درستی انجام نشده یا بر اثر اهمال کاری کوچکترین اتفاق باعث می شود نتایج ناگواری را در پی داشته باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به متخصص ارتوپدی خوب در شیراز مراجعه نمایید.

مطالب اخیر

رسانه‌های اجتماعی

راه‌های ارتباطی

کاری از پاسکال وب