جراحی مجدد تعویض مفصل زانو

جراحی مجدد تعویض مفصل زانو

یکی از پیچیده ترین و موفقیت آمیز ترین جراحی های ارتوپدی، جراحی تعویض مفصل زانو است . با وجود اینکه این جراحی با موفقیت های بسیاری همراه بوده اما گاهی اوقات احتمال شکست وجود خواهد داشت .

جراحی مجدد تعویض مفصل زانو می تواند منجر به برطرف شدن درد و بازگشت دامنه حرکتی شود، اما این جراحی به مراتب سخت تر از جراحی اولیه تعویض مفصل زانو می باشد . دوره بهبودی این جراحی نسبت به جراحی اولیه کمی طولانی تر خواهد بود .

به طور معمول در جراحی تعویض مفصل زانو پروتز مصنوعی جایگزین مفصل آسیب دیده می شود که این مفصل مصنوعی می تواند دچار ساییدگی و یا اینکه شل شود که در این زمان جراحی مجدد تعویض مفصل زانو انجام می گردد .

جراحی مجدد تعویض مفصل زانو
جراحی مجدد تعویض مفصل زانو

چه زمانی جراحی مجدد تعویض مفصل زانو توصیه می شود ؟

ساییدگی پروتز و شل شدن

احتمال شل شدن و ساییدگی پروتز به مرور زمان وجود دارد، زمانی که این اتفاق می افتد معمولا فرد درد خواهد داشت . علت اصلی این مشکل به طور کامل مشخص نشده است اما آنچه می تواند بر روی آن تاثیر بگذارد انجام حرکات شدید بدنی و اضافه وزن می باشد .

عفونت

عفونت یکی از عارضه های ناشی از روش های جراحی است، حال این عفونت می تواند در بیمارستان یا در منزل اتفاق افتد . عفونت می تواند منجر به درد و شل شدن پروتز زانو شود و جراحی مجدد با توجه به شدت مشکل ایجاد شده توصیه می شود .

سفتی

در برخی موارد جراحی تعویض مفصل زانو در بهبود گستره حرکتی زانو موثر نخواهد بود . در این مواقع به منظور کاهش درد از بی حسی استفاده می شود سپس پزشک سعی در کوچک کردن بافت اسکار خواهد داشت .

شکستگی

احتمال شکستگی استخوان اطراف پروتز از عارضه های پس از جراحی تعویض مفصل زانو است که می تواند رخ دهد . همچنین در مواردی بیماری پوکی استخوان می تواند موجب شکستگی استخوان شود .

دکتر مجید عابدی متخصص ارتوپدی، فلوشیب فوق تخصصی جراحی زانو با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. جهت مشاوره با بهترین متخصص ارتوپدی در شیراز می توانید با شماره های ۳۲۳۱۳۰۲۱-۰۷۱ و ۰۹۳۳۲۷۷۸۶۷۰ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر مجید عابدی مراجعه نمایید.

آمادگی و اقدامات قبل از جراحی مجدد تعویض مفصل زانو

معاینات بالینی

یکی از اقدامات ضروری که بایستی رعایت شود انجام معاینات بالینی است . ابتدا بایستی بیمار از لحاظ بدنی مورد بررسی قرار گیرد تا مشخص شود که در سلامت کامل به سر می برد یا دچار بیماری های نظیر دیابت و بیماری قلبی است .

تست ها

انجام تست های تصویربرداری قبل از انجام جراحی ضروری است . تست های تصویربرداری اعم از ام.آر.آی، سی تی اسکن و … می باشد . در برخی موارد احتمال انجام آزمایش خون به منظور تشخیص ابتلا به عفونت وجود خواهد داشت .

بیهوشی

نوع بیهوشی قبل از جراحی مشخص می گردد و بیمار قبل از جراحی از آن مطلع می شود

نحوه انجام جراحی مجدد تعویض مفصل زانو

مدت زمان انجام جراحی مجدد به نسبت جراحی اولیه کمی طولانی تر خواهد بود . در این جراحی ابتدا متخصص ارتوپدی برشی در امتداد برش جراحی اولیه ایجاد می نماید . در این زمان پزشک به بررسی بافت داخل زانو می پردازد و پزشک به بررسی پروتز، شل شدن آن یا عفونت می پردازد . سپس جراح زانو پروتز اولیه را برداشته و سطح استخوان را به منظور تعبیه پروتز جدید آماده سازی می کند . در نهایت، پروتز جدید تعبیه شده تا بافت های نرم مفصل و دامنه حرکتی مورد بررسی قرار می گیرد .

نتایج جراحی تعویض مجدد مفصل زانو

اکثریت افرادی که تحت انجام این جراحی قرار می گیرند از روند جراحی رضایت دارند و این جراحی مزیت های دارد که می تواند سبب برطرف شدن درد و تقویت عصلات مفصل زانو می شود .

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به متخصص ارتوپدی خوب در شیراز مراجعه نمایید .

مطالب اخیر

رسانه‌های اجتماعی

راه‌های ارتباطی

کاری از پاسکال وب