مراقبت های بعد از جراحی تعویض مفصل زانو

مراقبت های بعد از جراحی تعویض مفصل زانو

جراحی تعویض مفصل زانو یکی از جراحی های پیچیده ارتوپدی است که پس از جراحی فرد احساس درد کمتری خواهد داشت و قادر به انجام فعالیت روزمره خود خواهد بود . در این مقاله قصد داریم از مراقبت های بعد از جراحی تعویض مفصل زانو اشاره نماییم برای آشنایی بیشتر با ما همراه باشید …

برای آنکه دوره نقاهت کوتاه تری را داشته باشید بهتر است به توصیه های متخصص ارتوپدی پس از جراحی تعویض مفصل زانو گوش فرا دهید و سعی نمایید توصیه های لازم را رعایت نمایید تا سرعت بهبود بهتری داشته باشید .

مدت زمان بستری در بیمارستان بسته به وضعیت بیماران متفاوت می باشد . اما بایستی قبل از ترخیص چند مورد بررسی گردد که عبارت است از:

بهتر است بیمار از نظر آنکه توانایی و قادر به بلند شدن، راه رفتن با عصا یا واکر را داشته باشد مورد بررسی قرار گیرد . همچنین بایستی میزان تحمل درد بیمار، توانایی انجام تمرینات در منزل، توانایی خوردن، آشامیدن و دستشویی رفتن مورد بررسی قرار گیرد .

مراقبت های بعد از جراحی تعویض مفصل زانو
مراقبت های بعد از جراحی تعویض مفصل زانو

آماده سازی منزل

بهتر است فضای منزل به طرزی چیده شود تا بیمار توانایی راه رفتن با عصا یا واکر را داشته باشد . در مواردی شاید نیاز باشد تا بیمار از پله رفت و آمد داشته باشد در این مواقع دسترسی به پله ها برای بیمار اهمیت ویژه ای دارد .

در دسترس بودن وسایل مورد نیاز بیمار لازم و ضروری می باشد .

پس از جراحی بهتر است بیمار از توالت فرنگی استفاده نماید و در زمان استحمام بر روی صندلی بنشیند .

استفاده از صندلی محکم با ارتفاع مناسب برای بیمار ضرورت ویژه ای دارد .

مراقبت از زخم

مراقبت از زخم و پیشگیری از عفونی شدن آن بسیار حائز اهمیت می باشد . به همین منظور بهتر است ناحیه زخم تمیز و خشک نگه داشته شود و پانسمان طبق آنچه آموزش داده شده است، در زمان مناسب و به صورت صحیح انجام شود . شایان ذکر است، در صورت مواجه به قرمزی و ترشح در ناحیه زخم بدون اتلاف وقت به پزشک خود مراجعه نمایید .

التهاب و تورم

پس از جراحی تعویض مفصل زانو وجود التهاب و تورم در ناحیه مورد نظر به مدت سه تا شش ماه طبیعی است . به منظور کاهش تورم و التهاب می توانید از کمپرس سرد استفاده نمایید و پا را کمی بالاتر از سطح بدن نگه دارید .

دکتر مجید عابدی متخصص ارتوپدی، فلوشیب فوق تخصصی جراحی زانو با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. جهت مشاوره با بهترین متخصص ارتوپدی در شیراز می توانید با شماره های ۳۲۳۱۳۰۲۱-۰۷۱ و ۰۹۳۳۲۷۷۸۶۷۰ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر مجید عابدی مراجعه نمایید.

مصرف دارو

پس از جراحی، متخصص ارتوپدی داروهای را برای بیمار تجویز می نماید که تمامی داورها بایستی در زمان تعیین شده و طبق دستور پزشک مصرف گردد .

رژیم غذایی

پس از ترخیص از بیمارستان، داستن رژیم غذایی مناسب و نرمال برای بیمار بسیار حائز اهمیت می باشد . لازم به ذکر است، مصرف مکمل های ویتامین و آهن و مایعات ضروری است اما بهتر است پس از جراحی از مصرف مشروبات الکی و قهوه اجتناب ورزید . نگه داشتن وزن بدن در یک حالت نرمال به منظور پیشگیری از فشار آوردن به مفاصل لازم و ضروری می باشد .

شروع مجدد فعالیت ها

انجام فعالیت های روزمره و ورزشی پس از جراحی طبق دستور پزشک انجام می گردد . مواردی که پس از جراحی می بایست رعایت شود عبارت است از:

رانندگی

زمان مناسب انجام رانندگی از سوی پزشک مشخص می گردد و معمولا زمانی بیمار می تواند رانندگی کند که نیاز به مصرف داروهای مسکن نداشته باشد .

موقعیت خوابیدن

بهترین نحوه خوابیدن بیمار بایستی به صورتی باشد که هیچ گونه فشاری به مفصل جراحی شده وارد نشود، به همین منظور بهتر است بیمار بر روی پشت، پهلوها و یا بر روی شکم بخوابد .

بازگشت به محل کار

مدت زمان بازگشت به محل کار و انجام فعالیت های روزمره بسته به وضعیت بیمار متفاوت می باشد . معمولا برخی از افراد پس از گذشت چند هفته می توانند به فعالیت های روزمره خود بپردازند .

انجام فعالیت های ورزشی

معمولا پس از جراحی تعویض مفصل زانو انجام فیزیوتراپی به مدت دو ماه توصیه می شود . یکی از ورزش های که به بیمار می تواند کمک نماید تا سبب تقویت عضلات و انعطاف پذیری زانو ها می شود دوچرخه سواری می باشد . پیاده روی، شنا، دوچرخه سواری، تنیس ورزش های هستند که پس از جراحی زانو بلامانع می باشند اما بهتر است قبل از انجام هر گونه فعالیت های ورزشی با پزشک خود مشورت نمایید زیرا مدت زمان انجام تمرینات ورزشی بسته به شرایط فرد متفاوت می باشد .

کلام آخر

جراحی تعویض مفصل زانو، درصد موفقیت بالایی دارد و بسیاری از بیماران بعد از عمل از کاهش میزان درد و توانایی انجام کارهای شان رضایت کامل دارند، به خصوص اگر فیزیوتراپی و انجام تمرینات کششی طبق دستور پزشک انجام شود .

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به متخصص ارتوپدی خوب در شیراز مراجعه نمایید .

مطالب اخیر

رسانه‌های اجتماعی

راه‌های ارتباطی

کاری از پاسکال وب