علت درد لگن بعد از جراحی تعویض مفصل

علت درد لگن بعد از جراحی تعویض مفصل

آیا می دانید مهمترین علت درد لگن بعد از جراحی تعویض مفصل چیست ؟ در این مقاله می خواهیم به صورت کامل صحبت کنیم.

وقتی مفصل ران خیلی خراب شده باشد معمولاً نیاز است که جراحی شود و یک مفصل مصنوعی جای مفصل خراب شده را بگیرد. این کار را بیشتر برای این انجام می دهیم تا درد لگن از بین برود.


دکتر مجید عابدی متخصص ارتوپدی، فلوشیب فوق تخصصی جراحی زانو با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. جهت مشاوره با بهترین متخصص ارتوپدی در شیراز می توانید با شماره های ۳۲۳۱۳۰۲۱-۰۷۱ و ۰۹۳۳۲۷۷۸۶۷۰ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر مجید عابدی مراجعه نمایید.


هدف از تعویض مفصل

به طور کل هدف از تعویض مفصل لگن یا ران از بین بردن درد لگن است اما بعضی وقت ها بعد از جراحی تعویض مفصل لگن درد کم نمی شود یا می توان گفت کم می شود اما از بین نمی رود یا امکان دارد یک مدتی خوب باشد ولی بعد از مدتی به صورت مجدد شروع به درد کند و این مساله ما را ناراحت می کند منظور از ما هم به عنوان بیمار و هم به عنوان پزشک جراح است، ولی علت این درد چیست ؟ و در صورتی که به وجود آید چگونه می توان درمان کرد ؟

علت درد لگن بعد از جراحی تعویض مفصل
علت درد لگن بعد از جراحی تعویض مفصل

علل درد لگن بعد از جراحی تعویض مفصل

علل های مختلفی می تواند داشته باشد که عبارتست از :

دردهای کمر

علت اصلی جراحی تعویض مفصل، درد لگن است که معمولاً به علت خرابی شدید درد مفصل یا ساییدگی پیشرفته انجام می شود. اما بعضی وقت ها علت درد مفصل لگن فقط خرابی مفصل نیست گاهی وقت ها به خصوص در سن های بالا همراه با خرابی مفصل ران ممکن است مشکلاتی در ستون مهره ها وجود داشته باشد واین مشکلات می تواند منشاء درد باشد.

این درد می تواند به جای کمر در مفصل احساس شود .مثلاً تنگی کانال نخاعی یا دیسک کمر می تواند همچنین دردی را ایجاد کنند ونکته ی مهم همین جاست که مشکل در کمر است ولی دردی در کمر نیست و به جای کمر ، لگن درد می کند علت این پدیده عصب گیری مشترک کمر و لگن داخل مغز است.

نکته ی مهم این است که افرادی که هم مشکل لگن و هم کمر دارند با جراحی تعویض مفصل ران قسمتی از درد که منشاء آن داخل لگن است برطرف می شود و در صورتی که مشکل کمر برطرف نشود می تواند بعد از جراحی درد همچنان ادامه دار باشد .

درد هایی که از کمر می آیند خاصیت هایی دارند که خودشان را لو می دهند این دردها بیشتر پشت لگن احساس می شوند و با دردهایی که برای خود لگن است فرق دارند .

پس زمانی که بعد از جراحی تعویض مفصل لگن درد باقی می ماند نیاز است که پزشکتان بررسی کند که آیا منشا به کمر مرتبط است یا خیر ؟ در صورت مثبت بودن با درمان کمر درد باقی مانده به طور کامل از بین می رود .

لق شدن مفصل مصنوعی

ممکن است بعداز سال ها از جراحی تعویض مفصل لگن ، مفصل مصنوعی لق شود و یک مفصل لق شده می تواند ایجاد درد کند.این درد ها بیشتر در کشاله ران و خود ران احساس می شود .با جراحی مجدد می تواند مفصل لق شده را خارج و مفصل محکم جایگزین آن کرد .

عفونت در مفصل

عفونت علت دیگر درد بعد از جراحی تعویض مفصل لگن است .توقع نداشته باشید که عفونت همیشه با ترشح زخم یا با تب و لرز همراه باشد.شروع عفونت می تواند از همان ابتدا یا بعد از مدتی باشد و درمان عفونت در قالب جراحی می توان انجام شود.

فشار مفصل مصنوعی به تاندون های لگن  

فشار مفصل مصنوعی به تاندون های لگن ، استخوان ران و یا به علت حساسیت بدن به فلز به کار رفته در مفصل مصنوعی می باشد که منجر به درد می شود.

نتیجه علت درد لگن بعد از جراحی تعویض مفصل

علت های دیگری که ممکن است در درد بعد از جراحی مفصل لگن موثر باشد با آزمایش و تصویر برداری مشخص و درمان می شود.

مطالب اخیر

رسانه‌های اجتماعی

راه‌های ارتباطی

کاری از پاسکال وب